Strona główna | Wstecz

Rozpoczęła się rezydencja kompozytorska Rafała Zapały
30 października 2014


Rafał Zapała Na dzisiejszym koncercie organizowanym wspólnie ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Muzyka w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales zostanie prawykonany utwór Rafała Zapały - Susie’s mystic moments. Orkiestra wystapią pod batutą Antoine Glatarda z Francji.
Twórca jest kompozytorem-rezydentem naszej Filharmonii w sezonie 2014/2015. Wykonanie i prawykonanie utworów Rafała Zapały odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”.


czytaj więcej o rezydencji >>>


Prawykonanie “Oratorium o miłosierdziu” w Skarżysku-Kamiennej
25 października 2014


Paweł Łukowiec Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej uświetni uroczystości związane z wyniesieniem Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej do godności Bazyliki Mniejszej w Skarżysku-Kamiennej. Orkiestra, soliści i połączone chóry pod batutą dyrektora Jacka Rogali prawykonają “Oratorium o miłosierdziu”.
Utwór specjalnie na tę okazję napisał kompozytor Paweł Łukowiec, autorem libretta jest pisarz Henryk Jachimowski.


czytaj więcej >>>


Gościnny występ podczas ISCM World Music Days – Światowych Dniach Muzyki we Wrocławiu
9 października 2014


Miło nam poinformować, że w stolicy Dolnego Śląska gościć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, która pod wodzą swojego dyrektora Jacka Rogali wystąpi 9 października w ramach World Music Days (Światowych Dni Muzyki). Solistą koncertu będzie znany także kieleckiej publiczności multiperkusista Leszek Lorent.
W programie zaplanowano utwory Chilijczyka Fernanda Munizagi-Mellado, szwedzkiego twórcy Jespera Nordina, kompozytora z Luxemburga Marcela Wenglera, Greka Panayiotisa Kokorasa oraz rodzimych mistrzów partytury – Tomasza Jakuba Opałki i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.


czytaj więcej >>>


Filharmonicy na festiwalu w Lublinie
26 września 2014


W najbliższy piątek Sala Koncertowa Filharmonii nie będzie rozbrzmiewać, jak zawsze o godz. 19.00, dźwiękami muzyki. W tym dniu bowiem nasza Orkiestra pod wodzą swego szefa wystąpi na III Międzynarodowym Festiwalu – Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk. To największy projekt koncertowy Miasta Lublina, poświęcony współczesnemu kompozytorowi, pianiście i pedagogowi, urodzonemu we Lwowie, a związanemu od dawna z Lublinem. Cieszymy się ogromnie, tym bardziej, że do stolicy regionu lubelskiego wyjeżdżamy na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.Nowy sezon artystyczny przed nami!
19 września 2014


Już w najbliższy piątek odbędzie się uroczysty koncert inaugurujący sezon artystyczny 2014/15. W II Koncercie fortepianowym G-dur Piotra Czajkowskiego zaprezentuje się laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – Lukas Geniušas. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. W drugiej części wieczoru usłyszymy Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego znakomicie zorkiestrowane przez Maurice’a Ravela.


zobacz informator koncertowy >>>


filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
18 września 2014


W naszej Filharmonii ruszył program Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie pn. „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” W ramach programu 300 maturzystów II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach może nieodpłatnie skorzystać z dowolnie przez siebie wybranej oferty koncertowej Filharmonii w czasie trwania programu, tj. do 30 czerwca 2015 roku. Oferta obejmuje dwadzieścia symfonicznych koncertów.
Mamy nadzieję, że program Instytutu Muzyki i Tańca znajdzie uznanie w oczach młodych melomanów i zaowocuje częstszymi kontaktami z muzyką poważną.
A zatem Ostrożnie – Filharmonia wciąga!!!


czytaj więcej >>>


Fascynująca muzyka, znakomici wykonawcy, wspaniała atmosfera – Lato w Filharmonii tuż!
6 lipca 2014


Lato w Filharmonii Nasz pomysł na letnie wieczory? Wyborna MUZYKA – ta niesłychanie emocjonalna, albo balladowa z kropelką melancholii, lub poruszająca wszystkie zmysły, a czasami po prostu zabawna i radosna. Do tego filmy i transmisje z Met.
Jednym słowem - każdy znajdzie tu dla siebie coś … wyjątkowego. Zapraszamy już w niedzielę 6 lipca!


zobacz informator koncertowy >>>


Romantyczna muzyka na zakończenie sezonu
13 maja 2014


Zapraszamy na zakończenie sezonu artystycznego z najpiękniejszymi dziełami romantyzmu. W wykonaniu Beaty Bilińskiej usłyszymy I Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Rogali wykona również IV Symfonię d-moll op. 120 R. Schumanna.


czytaj więcej >>>


Dni Oskara Kolberga
30 maja - 3 czerwca 2014


Romantyczne pieśni, pasjonujące zmagania kompozytorskie, czyli konkurs z nagrodami, w tym publiczności, bajki dla dzieci, kolorowe, pełne humoru i werwy widowisko oraz koncert symfoniczny z pianistą-wirtuozem - oto propozycja Filharmonii składająca się na cykl koncertów pn. Dni Oskara Kolberga. Dodając do tego interesujące wystawy, promocje książek i degustację najlepszych produktów świętokrzyskich uzyskamy przepis na nieco przedłużony, lecz pod każdym względem udany weekend.


czytaj więcej >>>


Koncert z okazji 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej
25 kwietnia 2014


1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. W obchody tego okrągłego jubileuszu włączyła się również Filharmonia Świętokrzyska. 25 kwietnia w Sali Koncertowej zabrzmiała IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. W finałowej kantacie Oda do radości wystąpił Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przygotowany przez Teresą Romańską oraz soliści: Renata Drozd – sopran, Ewa Marciniec – alt, Karol Kozłowski – tenor i Adam Szerszeń – baryton. Koncert poprowadził dyrektor Filharmonii – Jacek Rogala. Warto wspomnieć, że budowa naszej Filharmonii współfinansowana została ze środków unijnych – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do 11 maja 2014 r. we foyer Filharmonii będzie można również obejrzeć wystawę Fundusze unijne – nowa przestrzeń dla kultury. Wśród fotografii prezentujących projekty, które w latach 2007-2013 otrzymały dofinansowanie w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się także piękne zdjęcia naszego obiektu.


czytaj więcej >>>


Dyrektor Leonard Skrobacz nie żyje
19 kwietnia 2014


W Wielką Sobotę nad ranem odszedł od nas wieloletni wicedyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej – Leonard Skrobacz. Funkcję swą pełnił z wielkim zaangażowaniem od 1982 r. do 2003 r. Bardzo był przywiązany do starej siedziby mieszczącej się przy ul. Sienkiewicza i nigdy nie umiał się pogodzić z jej utratą. Już na emeryturze, kiedy tylko pojawiła się idea zbudowania nowej filharmonii, był jej gorącym orędownikiem. Niemal do końca starał się być obecny na koncertach...XXII Świętokrzyskie Dni Muzyki
28 marca 2014


Zapraszamy na XXII edycję Świętokrzyskich Dni Muzyki, która potrwa od 28 marca do 11 kwietnia. Festiwal zapowiada się w tym roku bardzo różnorodnie. Proponujemy bowiem trzy koncerty symfoniczne, cztery kameralne, projekcje filmowe i wystawy, a także kurs mistrzowski i promocję książki. Już na wstępie czeka naszych melomanów niespodzianka – dobiegające z głośników dźwięki trąbek oraz różnorakich odgłosów, jak np. jadąca dorożka, oraz fanfary – obwieszczające rozpoczęcie koncertu. Wszystko to za sprawą instalacji dźwiękowych noszących tytuły: Lutosławski DIY, Polish sonorities autorstwa Lidii Zielińskiej – znanej kompozytorki.
Partię każdej/dowolnej z trzech trąbek można pobrać tutaj.


czytaj więcej >>>


Premiera przedstawienia operowego Don Giovanni W. A. Mozarta
14 marca 2014Współpraca z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina nawiązana w ubiegłym roku przy okazji wystawienia Cosi fan tutte zaowocowała kolejnym spektaklem. Już dziś premiera Don Giovanniego W. A. Mozarta w reżyserii Ryszarda Cieśli. Partie solistów wykonywać będą studenci Uniwersytetu, a towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Jacka Rogali.


czytaj więcej >>>


„Kompozytor - rezydent” – wyniki IV edycji
4 marca 2014


Dnia 3 marca b.r. w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyły się obrady komisji opiniującej wnioski złożone do IV edycji programu „Kompozytor-rezydent”. Projekt Filharmonii Świętokrzyskiej uzyskał akceptację komisji, która wysoko oceniła jego wartość merytoryczną. W sezonie 2014/15 kompozytorem – rezydentem w naszej Filharmonii będzie Rafał Zapała. Uzasadnienie wyboru komisji dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca.


czytaj więcej >>>


Oficjalna inauguracja obchodów Roku Oskara Kolberga w Polsce
24 lutego 2014Podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej odbyła się oficjalna inauguracja Roku patrona naszej Filharmonii. Na estradzie Filharmonii wystąpili mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.
Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.


Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga >>>


Prawykonanie w Filharmonii
7 lutego 2014W dniu 07.02.2014 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Mieczysława Gawrońskiego wykonała utwór pt. „Entrada concertante”.
Kompozycja Tomasza Opałki zamówiona przez Filharmonię Świętokrzyską powstała w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”.


czytaj więcej >>>


Dyrygent – rezydent
30 stycznia 2014Swój debiut na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej miał Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w koncercie z cyklu Akademia Melomana – „Amerykańska impresja”.
Krzysztof Kozakiewicz jest w sezonie 2013/14 dyrygentem – rezydentem w naszej Filharmonii. Program „Dyrygent-rezydent” jest dofinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca.

czytaj więcej >>>


zobacz archiwum wiadomości: 1,  2,  3góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.