Strona główna | Wstecz

29 grudnia 2013


W niedzielę nad ranem odszedł Wojciech Kilar, z którym naszą Filharmonię łączyły więzi szczególne.
Nie raz, witając się z nami, mówił: „Jeszcze wczoraj zapowiadałem, że nie przyjadę, ale wstałem, zobaczyłem słońce i pomyślałem sobie: gdzie mi będzie tak miło, jak w Kielcach, no i jestem”.
Podczas długiej nocnej rozmowy w trakcie ostatniej takiej wizyty, 01 września, gdy zasłabł przed koncertem i okazało się, że jest ciężko chory, z nadzieją snuliśmy plany kolejnego spotkania w lipcu 2014, kiedy miał przysłuchiwać się naszemu wykonaniu Missa pro pace na festiwalu w Busku.

Choć do tej wizyty już nie dojdzie, wszystkie poprzednie pozostaną w naszej pamięci. I pozostanie Jego muzyka.

Jacek Rogala


Niecodzienny koncert!
19 grudnia 2013


Śpiewająca Polska Serdecznie zapraszamy na koncert finałowy Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych “Śpiewająca Polska 2013”, który odbędzie się dziś o godz. 18.00. Podczas tego wieczoru na estradzie Sali koncertowej pojawi się niemal 500 wykonawców – członków chórów szkolnych Śpiewająca Polska, Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej i Chóru Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Temu imponującemu zespołowi, a także światowej sławy soliście Nicolasowi Sharrattowi, towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą aż 3 dyrygentów. W programie, oprócz tradycyjnych kolęd polskich, rzadko wykonywana Kantata Św. Mikołaj Benjamina Brittena. Jesteśmy przekonani, że to niecodzienne wydarzenie będzie dla Państwa najpiękniejszym muzycznym prezentem z okazji świąt Bożego Narodzenia.

czytaj więcej >>>


Dotacja na obchody Roku Oskara Kolberga
11 grudnia 2013

Kolberg 2014 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nam dotację w ramach programu Kolberg 2014 - Promesa, dzięki której będziemy mogli uczcić obchody 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga - folklorysty i etnografa, muzyka i kompozytora, badacza i dokumentalisty, wnikliwego obserwatora życia codziennego. Szczegóły programu wkrótce, a już teraz zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Konkursu kompozytorskiego.

czytaj więcej >>>


Filharmonia nagrodzona!
21 listopada 2013

Dnia 21 listopada 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Konferencja podsumowująca wdrażanie XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” POIiŚ 2007-2013, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu uczestniczyli Minister Bogdan Zdrojewski i Podsekretarz Stanu w MKiDN Monika Smoleń, a także przedstawiciele beneficjentów i instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie priorytetu.
Statuetkę „Nagroda za skuteczne wykorzystanie środków Unii Europejskiej na kulturę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013” z rąk Ministra Bogdana Zdrojewskiego odebrał Pan Dyrektor Jacek Rogala. W ramach tych środków dofinansowana została nasza nowa siedziba.

czytaj więcej >>>Nasi filharmonicy na VIII Warszawskim Festiwalu Gitarowym
16 listopada 2013

Wszystkich melomanów, a szczególnie miłośników gitarowych brzmień, zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jak co roku bowiem Orkiestra Symfoniczna naszej Filharmonii zapraszana jest przez Agencję Muzyka na cieszący się dużym powodzeniem Festiwal Gitarowy, na którym wystąpi pod dyrekcją swego Szefa Jacka Rogali i towarzyszyć będzie wspaniałym artystom z Polski i zagranicy.


czytaj więcej >>>


„Kolekcje – zamówienia kompozytorskie”
29 października 2013

Zamówienia kompozytorskie, cztery premiery. Bądź pierwszym, który to usłyszy, zanim usłyszą inni! Dwa fortepiany, instrumenty perkusyjne, elektronika, wizualizacje, nowatorskie techniki wydobycia dźwięku. To wszystko jednego wieczoru – Stulgińska, Blecharz, Jabłoński, Siwiński. Resztą zajmie się Kwadrofonik. A dokładnie? Wszystkie cztery utwory to prawykonania. Młodzi twórcy w swoich dziełach usiłują zmierzyć się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi egzystencji człowieka. A żeby jak najpełniej wyrazić odwieczne rozterki i wątpliwości, postanowili zaprząc do tego projektu elektronikę.

czytaj więcej >>>


Premiera filmu „Kompozytor - rezydent”
25 października 2013

Bartosz Kowalski – kompozytor-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2012/2013 jest jednym z bohaterów filmu dokumentalnego Instytutu Muzyki i Tańca, którego premiera odbędzie się 25 października 2014 r. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Obraz „Kompozytor-rezydent” w reżyserii Mai Baczyńskiej przedstawia sylwetki czterech młodych twórców oraz ich rezydencje kompozytorskie w ramach programu IMiT. W filmie, który został nagrany m.in. w naszej siedzibie, zostały utrwalone fragmenty prób i prawykonań zamówionych w ramach programu utworów, a także wywiady z twórcami i innymi uczestnikami projektu. Młodzi kompozytorzy opowiadają przed kamerą o początkach swojej artystycznej drogi, prawykonaniach utworów, a także o swoich sukcesach i marzeniach.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu >>>!

czytaj więcej >>>


Pokazy filmów dokumentalnych i nie tylko
24 października 2013

Filmy, warsztaty, panele, dyskusje, wystawy i ... mnóstwo znanych i mniej znanych, ale znamienitych gości – tak w skrócie można określić to, co będzie się działo 24 i 25 października w Filharmonii Świętokrzyskiej. Pokazy filmów dokumentalnych z cyklu Małe Ojczyzny w Górach Świętokrzyskich rozpoczną się uroczystym otwarciem, podczas którego prof. Michał Bogusławski mówić będzie o idei Małych Ojczyzn.
Zapraszamy miłośników sztuki, wielbicieli filmu dokumentalnego i wszystkich, którym drogie są Małe Ojczyzny – szczególnie w Górach Świętokrzyskich.

Wstęp bezpłatny za zaproszeniami – do odbioru w Kasie Filharmonii.

czytaj więcej >>>


Piotr Beczała zdobył nagrodę polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku!
4 października 2013

Już po raz trzeci rozdano nagrody Koryfeusza: tym razem laureatem w kategorii Osobowość Roku został Piotr Beczała, znakomity tenor liryczny występujący obecnie na deskach najbardziej prestiżowego teatru świata – Metropolitan Opera.
Nagrody Koryfeusza wręczono w Międzynarodowym Dniu Muzyki w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Piotr Beczała nie mógł odebrać osobiście statuetki w związku z występami w Eugeniuszu Onieginie w Metropolitan Opera.
Kielce mają to szczęście, że już w najbliższą sobotę będziemy mogli podziwiać najnowszą kreację śpiewaka podczas transmisji na żywo w Sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.


czytaj więcej >>>


Gościnne występy
27 września 2013

Dzisiaj, mimo że to piątek - dzień koncertów symfonicznych w Filharmonii - na naszej estradzie nie zapłoną światła rampy.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją swego szefa - Jacka Rogali - koncertować będzie w Lublinie, gdzie odbywa się II Międzynarodowy Festiwal - ANDRZEJ NIKODEMOWICZ - CZAS I DŹWIĘK.
Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiło nas Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.


czytaj więcej >>>


The Metropolitan Opera: Live in HD znowu w Kielcach!
23 września 2013

Metropolitan Opera Z dumą pragniemy poinformować Państwa, że rozpoczynamy drugi sezon współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można zatem ponownie posłuchać największych gwiazd opery i obejrzeć jedne z najlepszych na świecie inscenizacji tego najsłynniejszego teatru operowego świata. Już 5 października będzie można posłuchać i obejrzeć operę Eugeniusz Oniegin, którą MET otwiera sezon 2013/2014. W obsadzie tego romantycznego arcydzieła autorstwa Piotra Czajkowskiego znaleźli się m.in. dwaj polscy śpiewacy: Mariusz Kwiecień w roli tytułowego bohatera i Piotr Beczała jako Leński. Dramatyczna historia niespełnionej miłości stanowi doskonałą rozrywkę na długi jesienny wieczór, tym bardziej, że brytyjska reżyserka Deborah Warner przeniosła akcję pod koniec XIX-ego wieku. Z niecierpliwością czekamy na efekty, a Państwa serdecznie zapraszamy na spektakl!!!


czytaj więcej >>>


Nowy sezon czas zacząć!
9 września 2013

Szanowni Państwo!
Chłodne mgliste poranki i krótszy dzień zwiastują zbliżającą się nieuchronnie jesień. Mamy nadzieję, że wypoczęli Państwo podczas urlopów. A ponieważ nic tak nie poprawia nastroju, jak muzyka, więc zachęcamy do udziału w koncertach, które umilą Wam trudne chwile powrotu do pracy i codziennych obowiązków. Z niecierpliwością czekamy na piątek 13 września, kiedy to po okresie wakacyjnego wypoczynku oraz wielogodzinnych i wyczerpujących próbach nastąpi wreszcie inauguracja sezonu 2013/2014. Wystąpi utalentowany skrzypek Igor Pikayzen z Rosji, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. W repertuarze znajdą się Idylla Zygfryda R. Wagnera, Koncert skrzypcowy a-moll op. 82 A. Głazunowa oraz III Symfonia D-dur F. Schuberta.
Przypominamy również, że istnieje możliwość zamówienia i zakupu biletów on-line. Serdecznie zapraszamy!
Z poważaniem
Dyrekcja, muzycy i pracownicy Filharmonii Świętokrzyskiej


czytaj więcej >>>


Pierwsza Nagroda Pokoju w Filharmonii
1 września 2013


Podczas uroczystego koncertu Wojciech Kilar otrzymał pierwszą polską Nagrodę Pokoju „Wieczna Miłość". Wręczenie nagrody uświetniło wykonanie utworu „Wieczna Miłość" wybitnego francuskiego kompozytora Francisa Lai, który skomponował poemat symfoniczny specjalnie dla Projektu i dla Polaków. Z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpiła Natalia Rubiś i Agnieszka Rehlis. Prapremierowym wykonaniem utworu dyrygował Jacek Rogala.


czytaj więcej >>>


Zbliża się koniec lata
22 sierpnia 2013


Skończył się okres beztroskiego relaksu i błogiego wypoczynku. Pogoda dopisała, więc w doskonałych humorach i pełni zapału do pracy rozpoczynamy próby do koncertów. Ale zanim będą nas Państwo mogli posłuchać, zapraszamy w piątek 23 sierpnia na „Parsifala” Richarda Wagnera w wykonaniu METROPOLITAN OPERA, a tydzień później na koncert symfoniczny, podczas którego wystąpi Elwira Janasik - laureatka Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Bogdana Olędzkiego. Serdecznie zapraszamy!


czytaj więcej >>>


Lato w Filharmonii na półmetku!
2 sierpnia 2013


Za nami już połowa wakacji, a w repertuarze Filharmonii jeszcze wiele interesujących propozycji. Dla wszystkich spragnionych rozrywki mamy kilka propozycji na piątkowe wieczory w sierpniu. Zabierzemy was w podróż od Chopina do Duke’a Ellingtona i Nat King Cole’a. Będzie można także usłyszeć niezapomniane przeboje filmowe i musicalowe oraz poczuć atmosferę gorących lat 60. podczas filmu „Hair”, a miłośnicy opery i rycerskich legend obejrzą „Parsifala” R. Wagnera. Na zakończenie wakacji w wielkim finale „Lata w filharmonii” będzie można wysłuchać utworów, które cieszyły się największym powodzeniem wśród Państwa, oraz słynne arie operowe.


czytaj więcej >>>


Nawet jeśli za oknem pogoda nie napawa optymizmem – przyjdź do Filharmonii!
12 lipca 2013


Od 12 lipca do 30 sierpnia trwać będzie słoneczne Lato w Filharmonii, a w nim: osiem kolejnych piątkowych wieczorów z koncertami kameralnymi i symfonicznym, z retransmisjami z Metropolitan Opera i filmem. Wydarzenia te odbywać się będą w sali kameralnej, na dziedzińcu i w sali koncertowej.


czytaj więcej >>>


Ta ostatnia sobota...
6 lipca 20136 lipca Anno Domini 2013 Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej zmierza w rytm walczyka posuwistym krokiem lekkiej kawalerii wprost do uzdrowiskowego grodu, by w tę ostatnią sobotę Festiwalu wraz z gwiazdami błyszczącymi na firmamencie życia artystycznego i pod dyrekcją swego Szefa zakończyć muzyczne święto Buska-Zdroju.


czytaj więcej >>>


Kolejna nagroda dla budynku Filharmonii Świętokrzyskiej!
25 czerwca 2013


25 czerwca 2013 w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXIII Konkursie PZITB „Budowa Roku 2012”. Nasz budynek otrzymał nagrodę I stopnia.
Konkurs BUDOWA ROKU jest jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Nagrodzone obiekty oceniane są pod kątem nowoczesności rozwiązań technologicznych, jakości wykonawstwa robót, organizacji procesu budowlanego oraz poziomu zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.


czytaj więcej >>>


Nasi na Kongresie ISPA we Wrocławiu
19 czerwca 2013


Dyrektor Filharmonii postanowił mieć "realny wpływ na życie artystyczne na świecie" w związku z tym udał się na 27. Kongres Sztuk Performatywnych ISPA we Wrocławiu.


czytaj więcej >>>


Zakończenie rezydencji!
14 czerwca 2013

Bartosz Kowalski

Symfonia okręgów - to już ostatnie dzieło Bartosza Kowalskiego - młodego polskiego kompozytora - które gramy w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca "Kompozytor-rezydent". Utwór wykonaliśmy dla kieleckiej publiczności po raz pierwszy w 2006 roku, a zaledwie cztery lata wcześniej dzieło miało swoje prawykonanie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. K. Serockiego, na którym zresztą uhonorowano go I nagrodą. Na wspomnianych koncertach dyrygował Jacek Rogala. Tak będzie i tym razem...


czytaj więcej >>>


Koncert z temperaturą bliską wrzenia!
7 czerwca 2013Podczas dzisiejszego koncertu czekają nas nie lada emocje - na widowni bowiem zasiądzie komisja egzaminacyjna złożona z profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Szacowne grono oceniać będzie studenta wydziału dyrygentury, który poprowadzi swój koncert dyplomowy. Życząc młodemu adeptowi sztuki muzycznej połamania batuty, jesteśmy pewni, że nie zabraknie mu wsparcia ze strony naszej wspaniałej publiczności.


czytaj więcej >>>


XVII edycja konkursu „Platynowe Wiertło” rozstrzygnięta
5 czerwca 2013


Z przyjemnością informujemy, że budynek Filharmonii Świętokrzyskiej został po raz kolejny wyróżniony. Firmy: UNIBEP S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowlane „Unimax” Sp. z o.o. za obiekt Filharmonia Świętokrzyska im O. Kolberga w Kielcach, otrzymały II nagrodę ZŁOTE WIERTŁO w kategorii budownictwo użyteczności publicznej XVII edycji konkursu „Platynowe Wiertło”. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z kolejnego sukcesu!Filharmonia Świętokrzyska w "Kawie czy herbacie?"
5 czerwca 2013Dyrektor naczelny i artystyczny opowiedział o nowej siedzibie i wydarzeniach artystycznych jakie odbywają się w nowo wybudowanych murach. Naszym zdaniem nader oszczędnie używał przymiotników.


zobacz nagranie >>>


Po raz pierwszy w Kielcach – Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego
24 maja 2013Jak to wygląda w muzyce, gdy orkiestra „jest czynnikiem, który interweniuje, przerywa czy niemal przeszkadza” i rzadkie są jej próby porozumienia z instrumentem solowym, mogli Państwo przekonać się podczas wieczornego koncertu w dn. 24 maja 2013.czytaj więcej >>>


Aukcja Kalendarza Filantropa 2014
22 maja 2013

Kalendarz Filantropa W środę w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się aukcja Kalendarza Filantropa. Twarzą wydawnictwa jest artysta Paweł Stasiak, lider zespołu PapaD. Podczas aukcji wystąpili uczestnicy „Bitwy na głosy”. Kielczanin, fotograf Marcin Boruń wykona zdjęcia do kalendarza. Pieniądze, które udało się zebrać ze sprzedaży poszczególnych fotografii zostaną przeznaczone na rzecz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży, Dorosłym z Cukrzycą i z Innymi Schorzeniami.


czytaj więcej >>>


Gniew Wiatru – prawykonanie utworu Bartosza Kowalskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej
26 kwietnia 2013


26 kwietnia w Filharmonii Świętokrzyskiej odbył się, współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Kompozytor-rezydent”, koncert na którym zabrzmiało prawykonanie utwóru Bartosza Kowalskiego – Gniew Wiatru.
Wykonanie zamówionego w ramach programu utworu odbyło się podczas koncertu finałowego XXI Świętokrzyskich Dni Muzyki.


czytaj więcej >>>


„Dyrygent - rezydent” – wyniki konkursu I edycji
24 kwietnia

W siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyły się obrady komisji opiniującej wnioski złożone do I edycji programu „Dyrygent-rezydent”. Projekt Filharmonii Świętokrzyskiej uzyskał akceptację komisji, która wysoko oceniła jego wartość merytoryczną. Uzasadnienie wyboru komisji dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca. Cieszymy się z wartościowego projektu rezydencji i mamy nadzieję, że jego realizacja przyczyni się do promocji młodych polskich dyrygentów.


czytaj więcej >>>


Nagroda ZAiKS-u 2012 za propagowanie polskiej muzyki współczesnej dla Jacka Rogali
23 kwietnia 2013Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej dr Jacek Rogala, otrzymał nagrodę ZAiKSu 2012 r. - za propagowanie polskiej muzyki współczesnej.
Gratulujemy !!!

Uroczystości wręczenia Nagród ZAiKS-u są zarazem inauguracją obchodów 95-lecia Stowarzyszenia.czytaj więcej >>>


Wyniki naboru wniosków do drugiej edycji Programu Ministra 2013 Kolekcje – Priorytet Zamówienia kompozytorskie
19 kwietnia 2013

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, w ramach programu Kolekcje - priorytet Zamówienia kompozytorskie, pozytywnie zaopiniował nasz wniosek. Realizujemy zatem zadanie pn.: Zamówienie utworu u Tomasza Opałki. Celem priorytetu jest tworzenie nowych dzieł muzycznych, ich prawykonanie, popularyzacja i udostępnianie w przestrzeni publicznej. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca. Cieszymy się bardzo z kolejnego sukcesu!


zobacz archiwum wiadomości: 1,  2,  3góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.