Program „Kompozytor – rezydent”. Kompozytorem – rezydentem Filharmonii w sezonie 2014/2015 jest Rafał Zapała

Współorganizator: ŚWIĘTOKRZYSKIE STOWARZYSZENIE MUZYKA

Koncert organizowany jest wspólnie ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Muzyka w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales, promującego młodych, utalentowanych wykonawców.
W muzyczną rzeczywistość wprowadzi nas Fidelio, uwertura do opery o tym samym tytule. Beethoven co prawda napisał tylko jedną operę, ale uwertur do niej – aż cztery. Fidelio w tonacji E-dur jest ostatnią z nich i to właśnie ją grywa się dziś na rozpoczęcie spektaklu operowego. Następnie zabrzmi XXI Koncert fortepianowy C-dur Mozarta w interpretacji Dinary Klinton, ukraińskiej pianistki, którą pamiętamy z ubiegłorocznego konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, gdzie otrzymała II nagrodę i trzy nagrody specjalne za najlepszy półfinałowy recital, najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego oraz Chopina. Koncert pod względem stylu i instrumentacji należy do rodzaju „militarnych”, z wyjątkiem II części. Jej liryczny i śpiewny temat został wykorzystany później w szwedzkim dramacie miłosnym pt. „Miłość Elwiry Madigan” Bo Widerberga.
Po przerwie zaprosimy Państwa na prawykonanie utworu Rafała Zapały Susie’s mystic moments. Twórca jest kompozytorem-rezydentem naszej Filharmonii w sezonie 2014/2015.
Wieczór zakończy muzyka ojca klasycyzmu – Haydna. Będzie to Symfonia nr 96 D-dur z przepięknym Andante, nazywanym „cudem”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Antoine Glatard, który zwrócił uwagę jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Jeunesses Musicales w Bukareszcie (2013). Szacowne gremium przyznało artyście II miejsce oraz nagrodę specjalną, w wyniku czego młody adept sztuki otrzymał propozycję poprowadzenia kilku europejskich orkiestr, w tym kieleckiej. O tym i innych ciekawostkach ze świata muzyki opowie profesjonalistka – Beata Młynarczyk, pedagog, prelegent, autorka ważnych projektów edukacyjnych, członek Zarządu Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie.



DINARA KLINTON
Urodziła się na Ukrainie. Jako szesnastolatka zadebiutowała nagraniem albumu z muzyką Chopina i Liszta (Delos Records). Ukończyła Centralną Szkołę Muzyczną przy Moskiewskim Konserwatorium, a następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Państwowym Konserwatorium Moskiewskim. Uzyskała z wyróżnieniem stopień Master of Performance w Royal College of Music. Obecnie kontynuuje studia na kursie Artist Diploma w RCM (stypendium Benjamina Brittena).
Jest laureatką prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, w tym:
im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, 2013 (II nagroda i trzy nagrody specjalne); Norah Sande w Easbourne, 2014 (I nagroda); Sheepdrove Piano, 2013 (I nagroda); im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, 2007 (II nagroda); Berne Interlaken Classics International Piano, 2010 (Grand Prix); na Konkursie Młodych Pianistów Władimira Kraineva, 2006 (Grand-Prix); na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Seiler, 2003; im. P. Czajkowskiego dla Młodych Muzyków, 2004 (II nagroda). Otrzymała dyplom za wybitne zasługi na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2006). Jest również laureatką stypendium przyznawanego przez Yamaha Music Foundation of Europe w Wielkiej Brytanii, 2014.
Była gościem międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Rheingau Music Festival Ravello Festival i La Roque d'Antheron. Występowała z recitalami solowymi na świecie, m.in.: we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Japonii, Malezji, Stanach Zjd. i Wielkiej Brytanii. Pracowała z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Musica Viva, Orchestra del Roma e del Lazio, The Moscow Virtuosi. Współpracowała z dyrygentami: Alexander Rudin, Moshe Atzmon i Vladimir Spivakov.


ANTOINE GLATARD
Dyrygent, kompozytor, pianista i klarnecista. Urodził się we Francji w 1984 r. W 2010 roku założył l’Orchestre du Petit Sablon, w skład której wchodzą młodzi muzycy. W 2012 uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem.
W sezonie 2012-2013 był asystentem dyrygenta w Theatre Royalde la Monnaie, gdzie brał udział w przygotowaniu światowej premiery opery Benoîta Merniera La Dispute. Poprowadził koncerty edukacyjne z Royal Philharmonic Orchestra of Liège oraz cykl koncertów z Symphonia Assai.
W sierpniu 2013 roku zdobył drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną Jury na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Jeunesses Musicales w Bukareszcie, czego efektem jest poprowadzenie kilku europejskich orkiestr, w tym kieleckiej. W sezonie artystycznym 2014/2015 ponownie zostanie asystentem dyrygenta w Theatre Royalde la Monnaie.
Artysta współpracował z Tonhalle-Orchestra, Lucerne Festival String Orchestra, z Orkiestrą i chórem Filharmonii Monte-Carlo Opera, George Enescu Philharmonic Orchestra, chórem Opéra National de Lorraine, Chorwacką Orkiestrą Kameralną, Orquesta de Córdoba, Royal Camerata, Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Konserwatorium Królewskiego w Brukseli. Miał również okazję współpracować z takimi dyrygentami, jak: Bernard Haitink, David Zinman, Jorma Panula, Colin Metters, Nicolás Pasquet, Jin Wang, Patrick Davin, Manuel Hernández-Silva, Klaus Harp.
W marcu 2015 r. kolejny raz poprowadzi cykl koncertów edukacyjnych z Orchestre Symphonique et Lyrique de Nancy. Równocześnie będzie asystentem Patricka Davina w Opera Comique w Paryżu i Opéra Royal de Wallonie-Liège.


BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem. Jej praca magisterska nagrodzona została II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Jako prelegent koncertów muzyki poważnej brała udział w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana, Częstochowskich Spotkaniach Gitarowych, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, koncertach symfonicznych w Filharmonii Częstochowskiej. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października br. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Od 1999 działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego: Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej Kameralistyka Fortepianowa, Festiwal Muzyki Kameralnej, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej Konfrontacje, Akordeon Wczoraj i Dziś, Dni Muzyki Organowej. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.




powrót do strony głównej