ODWOŁANY!!!

NIKOLAUS GUSCHLBAUER fortepian

J. HAYDN Trio in G-Dur, Hob. XV: 15
V. ULLMANN Liedtranskription
(welche genau, gebe ich Ihnen für das Programm davor noch bekannt)
O. MADAS Suite Frizzante - une assemblage
C. M. V. WEBER: Trio g-Moll, op. 63

Austriackie Forum Kultury

Naszymi gośćmi będzie Trio Guschlbauer – Blachuta, artyści z Wiednia, świetnie wykształceni, nagradzani na prestiżowych festiwalach. Autorski program zawiera duety i tercety na wiolonczelę, flet i fortepian i zadziwia bogactwem dźwięków i barw. Utwory, rzadko wykonane w takim składzie instrumentów, nawiązują do świata przyrody, sztuki, ale także techniki. Koncert zaczyna się trzyczęściowym utworem Josepha Haydyna; ostatnia część napisana w formie ronda należy do najbardziej wirtuozowskich kompozycji kompozytora.
Następnie usłyszymy Trzy pieśni żydowskie (Brezulinka) Viktora Ullmanna, Żyda z Cieszyna, który stworzył te utwory w obozie w Terezinie i datował je na 25 maja 1944. Pięć miesięcy później został zamordowany w obozie w Auschwitz.
Dzieło Olivera Madasa, notabene filharmonika – perkusisty, nawiązuje w tytule do pojęcia wywodzącego się ze sztuk plastycznych, assemblage, gatunku, który łączy collage z plastycznymi przedmiotami. Weber zainspirowany wierszem J. W. Gothego Skarga pasterza skomponował Adagio na flet. Na kanwie tej pieśni stworzył czteroczęściowe wielkie Trio, którego romantyczny ton skargi okazał się podwaliną dzieła.

TRIO GUSCHLBAUER – BLACHUTA
Marilies Guschlbauer od wielu lat występowała z bratem Nilolausem. W 2018 zwyciężyli w konkursie muzyki kameralnej On stage, rok później zdobyli II nagrodę w najwyższej kategorii w międzynarodowym konkursie Giovani MusicistiCita die Treviso. Razem koncertowali na festiwalach: w Wiedniu, Mediolanie, Berlinie, Pradze, Waszyngtonie DC, Nowym Jorku, Nassau oraz Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii. Kameralistyki uczyli ich m.in. tacy mistrzowie, jak: Hatto Beyerle, Avedis Kouyoumdjian, Robert Levin, Johannes Meissl und Peter Nagy.

Marilies Guschlbauer z flecistką Veroniką Blachutą połączyły długoletnia muzyczna współpraca i wspólne studia w Mozarteum. Razem wykonały kilka duetów na flet i wiolonczelę i odbyły tournée po Japonii i Chinach. Z tej podróży zrodził się pomysł na wspólny projekt muzyczny i tak powstało trio Guschlbauer – Błachuta. W tym składzie zwyciężyli w 2019 na festiwalu Auswahlspiel von Musica Juventutis.

VERONIKA BLACHUTA studiowała w Mozarteum w Salzburgu oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu i Berlinie. Była stypendystką Orchesterakademii der Staatskapelle w Berlinie pod kierunkiem Daniela Barenboima. Laureatka licznych międzynarodowych konkursów, np. 45. Międzynarodowego Konkursu Radiowego Concertino Praga oraz 6. Konkursu Fletowego w Krakowie.

MARILIES GUSCHLBAUER ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie Clemensa Hagena w Mozarteum w Salzburgu. Występowała jako solistka w różnych zespołach i na wielu festiwalach, takich jak: Festiwal Mecklenburg – Vorpommern, Verbier Festival, Citi of London Festiwal, International Holland Music Sessions, a także podczas dni muzycznych Frankonii (Fraenkische Musiktage).

NICOLAUS GUSCHLBAUER kształcił się na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, w konserwatorium Haydna w Eisenstadt i w Wyższej Szkole Muzycznej w Bratysławie. Był uczestnikiem programu European Piano Program.

Marzec 2020