17 stycznia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

ALDA DIZDARI (Wielka Brytania) skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent


E. ELGAR Koncert skrzypcowy h-moll op. 61
E. GRIEG Tańce symfoniczne op. 64

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Filharmonia uczestniczy w programie
„filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”,
organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

kup bilet on-line


Nadzwyczajny program z arcydziełami symfoniki oraz znakomita Alda Dizdari – nasz gość z Wielkiej Brytanii – ucieszy nie tylko melomanów!
Na początek Sir Edward William Elgar i jego jedyny Koncert skrzypcowy – powstał w 1910 roku, dzieło romantyczne, epickie. W 1932 roku siedemdziesięciopięcioletni kompozytor zdecydował się na rejestrację płytową Koncertu. Jako solistę producent wybrał Yehudi Menuhina – młody wówczas skrzypek liczył lat 16 i uchodził, jak pisał Elgar do Bernarda Shawa, za „cudowne dziecko”. Po nagraniu kompozytor zwrócił się do Menuhina „Na moje stare lata nic nie mogło dać mi tyle artystycznej satysfakcji, co twoje wykonanie koncertu”.
W czteroczęściowych Tańcach symfonicznych Edvarda Griega najciekawsza jest orkiestracja, z której kompozytor był niezwykle dumny. Ale też najpiękniejsza jest chyba ostatnia część dzieła – niepozbawiona mrocznych, niepokojących barw, w których wyraźnie słychać nawiązania do ponurych momentów muzyki do dramatu Peer Gynt.

ALDA DIZDARI
Obywatelka brytyjska, urodziła się w rodzinie muzyków w Albanii. Studiowała w Rumunii u wybitnych solistów i uzyskała tytuł licencjata na uniwersytecie w Bukareszcie. Kontynuowała studia magisterskie na University of Illinois w USA i Advanced Instrumental Studies w Londynie w Guildhall School of Music and Drama u Davida Takeno. Od czasu debiutu w Wigmore Hall występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych w Wielkiej Brytanii i regularnie gościła w programach BBC Radio 3. W 2015 rozpoczęła trasę promującą Koncert skrzypcowy Elgara w Europie Wschodniej, wtedy też odbyło się premierowe wykonanie tego utworu w jej rodzinnym kraju. W 2013 i 2014 r. wykonała komplet utworów na skrzypce i fortepian Beethovena i Brahmsa oraz wydała trzy wysoko ocenione płyty, z których jedna została nagrana na żywo z Wigmore Hall. Była wytypowana przez magazyn Gramophone w numerze z maja 2011 r. jako muzyk „One to Watch”, na którego należy zwrócić uwagę. Na arenie międzynarodowej zyskała sławę w 2008. Występuje regularnie we wszystkich prestiżowych salach Londynu, w tym w Southbank Centre i Cadogan Hall. W 2008 wykonała Koncert skrzypcowy Sibeliusa z Albańską Radiowo-Telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną. Jej debiut w Wielkiej Brytanii w katedrze Canterbury odbył się w obecności wicepremiera Albanii. W 2006 została nominowana po raz pierwszy do nagrody „Najlepszy muzyk klasyczny roku” w rodzinnej Albanii. Jest pedagogiem w szkołach muzycznych w kraju.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej



strona główna

Styczeń 2020