7 stycznia 2022, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ
BARTOSZ MICHAŁOWSKI dyrygent
JAKUB PANKOWIAK fortepian

Gościnny występ chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie w związku z przypadającymi w sezonie 2021/2022
obchodami 120-lecia istnienia Filharmonii Narodowej.

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

Gościnny występ chóru Filharmonii Narodowej w związku z przypadającymi w sezonie 2021/2022 obchodami 120-lecia istnienia tej instytucji. Zespół wystąpi pod batutą Bartosza Michałowskiego – dyrektora Chóru. Artystom towarzyszyć będzie na fortepianie Jakub Pankowiak – solista i akompaniator. W programie usłyszymy te dobrze znane (jak: Cicha noc, W żłobie leży, Gdy śliczna Panna), jak i rzadziej śpiewane kolędy.

CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ
Chór Filharmonii Narodowej rozpoczął działalność artystyczną w 1953 pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Kolejnymi kierownikami chóru byli: Roman Kuklewicz, Józef Bok, Antoni Szaliński, Henryk Wojnarowski. Od 2017 roku dyrektorem Chóru jest Bartosz Michałowski. Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, współpracując z wybitnymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker. Brał udział w spektaklach operowych w La Scali, Teatro La Fenice i teatrach operowych w Pesaro, Palermo i Paryżu. Zespołem dyrygowali wybitni polscy i zagraniczni mistrzowie batuty, m.in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Sir Simon Rattle, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Igor Strawiński, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko. Repertuar Chóru obejmuje ponad 400 dzieł różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka polska, zwłaszcza twórczość Krzysztofa Pendereckiego. Płytę Penderecki conducts Penderecki vol. 1 uhonorowano nagrodą Grammy 2017. Płyty Chóru uzyskały wcześniej sześć innych nominacji do tej nagrody. Nagrania kompletu Mszy Moniuszki nagrodzone zostały Fryderykiem oraz Złotym Orfeuszem – Arturo Toscanini francuskiej L’Academie du Disque Lyrique. Zespół zdobył także nagrodę Fryderyk za swoje dokonania fonograficzne w latach: 2011, 2018 i 2020.

BARTOSZ MICHAŁOWSKI
Od 2017 dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej. Ukończył z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i dyrygentem Poznańskich Słowików. Zwycięzca IX Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, otrzymał rówież L’Orphée d’Or de l‘Académie du Disque Lyrique w Paryżu (2015) i nominację do nagrody Fryderyk (2020) za nagranie wraz z Chórem FN opery Hagith Szymanowskiego, a także dwie nominacje do International Classical Music Awards 2022.
Założyciel i dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Kameralnego, pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 oraz twórca warsztatów kompozytorskich dla dzieci i młodzieży Pisz muzykę – to proste!, a także współautor projektu Obrazogranie (Muzeum Narodowe w Poznaniu).
Jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (posiada tytuł doktora).

JAKUB PANKOWIAK
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem) w klasie organów Sławomira Kamińskiego, którego asystentem został po ukończeniu studiów. Umiejętności doskonalił na UMFC pod kierunkiem Magdaleny Czajki, w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Arvida Gasta (w ramach programów Socrates i Erasmus), a także podczas krajowych i międzynarodowych kursów mistrzowskich. Jest laureatem konkursów organowych w Polsce i za granicą, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie (III miejsce oraz nagroda specjalna, 2011). Artysta współpracuje jako muzyk organista z Poznańskim Chórem Chłopięcym. Występuje jako solista i akompaniator, koncertował w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu i Izraelu.¬¬