Utwory powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Kolekcje – zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Zamówienia kompozytorskie, cztery premiery.
Bądź pierwszym, który to usłyszy, zanim usłyszą inni!
Dwa fortepiany, instrumenty perkusyjne, elektronika, wizualizacje, nowatorskie techniki wydobycia dźwięku.
To wszystko jednego wieczoru – Stulgińska, Blecharz, Jabłoński, Siwiński.
Resztą zajmie się Kwadrofonik.
A dokładnie? Wszystkie cztery utwory to prawykonania. Młodzi twórcy w swoich dziełach usiłują zmierzyć się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi egzystencji człowieka. A żeby jak najpełniej wyrazić odwieczne rozterki i wątpliwości, postanowili zaprząc do tego projektu elektronikę. Natomiast Kwadrofonik – zespół złożony z duetów: fortepianowego (Lutosławski Piano Duo) i perkusyjnego (Hob-beats Duo) – dołączył swoje trzy grosze, czyli zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów I tak powstał koncert:
- dla matematyków i ... romantyków – Wstęga Möbiusa (Maciej Jabłoński) zapisana nutami; dla lekarzy, terapeutów i ... muzyków – fale mózgowe i sen (Faza N. Rem Agnieszki Stulgińskiej), przełożone na materiał dźwiękowy; dla psychologów, nauczycieli i ... uczniów – procesy zapamiętywania i zapominania (DFRGMNTD Wojciecha Blecharza) objaśnione językiem muzyki; a dla filozofów i ... innych melomanów – poczciwa Symfonia g-moll (Jarosław Siwiński), bowiem jak wyznał kompozytor: Od czasów Mozarta świat zmienił się dość mocno, ale człowiek – jakby trochę mniej...



KWADROFONIK
Zespół powstał z połączenia duetów: fortepianowego (Lutosławski Piano Duo) i perkusyjnego (Hob-beats Duo). Absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina koncentrują się na własnych poszukiwaniach nowego brzmienia i źródeł inspiracji, ale z powodzeniem wykonują też muzykę pisaną na tego typu skład, m.in. przez Bartoka, Crumba czy Berio. Ich koncerty stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy grają często na kilkudziesięciu instrumentach.
Za projekt Folklove – opracowania pieśni ludowych – grupa zdobyła Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw” – Nagrodę Publiczności na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia. W 2007 roku zostali laureatami prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” w Bratysławie. Kompozycje zespołu były prezentowane w programie „Late Junction” Radia BBC3, a także na Festiwalu Polskiego Radia (na zamówienie organizatorów), gdzie muzycy wystąpili z autorską wersją wybranych Mazurków oraz Harnasi Karola Szymanowskiego w wersji na kwartet (2007). W 2008 miała miejsce światowa premiera Święta wiosny I. Strawińskiego w autorskiej wersji zespołu na dwa fortepiany i perkusję. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. Folklove, za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę folkową. Po debiucie w Chicago, dziennikarze „Chicago Tribune” uznali Kwadrofonik za jedną z najbardziej odkrywczych grup muzycznych, a opracowanie Preludium e-moll F. Chopina ocenili na łamach swojego magazynu jako „absolutnie genialne”.
Zespół koncertował w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach.

powrót do strony głównej