19 MARCA, WTOREK | 18.00, SALA KAMERALNA

ROK STANISŁAWA MONIUSZKI
GALA KONKURSU WIEDZY
O MUZYCE POLSKIEJ


MARZENA TRZEBIŃSKA sopran
PAULINA KRUK flet
uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Końskich
AURELIUSZ MENDERA fortepian

Stanisław MONIUSZKO Pieśni:
Zosia, słowa: A. MICKIEWICZ
Grajek, słowa: A. KOLANKOWSKI
Groźna dziewczyna
Dziad i baba, słowa: J. I. Kraszewski

Stanisław MONIUSZKO Mazur z opery Halka w opracowaniu na flet i fortepian
Wilhelm POPP Prząśniczka, parafraza w opracowaniu na flet i fortepian
Stanisław MONIUSZKO Pieśń wieczorna na fortepian
Fryderyk CHOPIN Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Maurycy MOSZKOWSKI Tarantella op. 77 nr 6

Kuratorium Oświaty
Patronat honorowy

Państwowa Szkoła Muzyczna w Końskich  Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina  

MKiDN  Instytut Muzyki i Tańca  Moniuszko 200.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
w ramach programu "Moniuszko 2019 - Promesa"
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


kup bilet on-line


Filharmonia Świętokrzyska wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzyki im. Fryderyka Chopina organizują konkurs wiedzy o muzyce polskiej adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie świętokrzyskim. I edycja odbyła się w listopadzie 2009 roku i dotyczyła Fryderyka Chopina, w tym roku wypada czwarta edycja. Tym razem jury oceniać będzie wiedzę uczestników Konkursu na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Eliminacje odbędą się 11 marca w siedzibie Filharmonii, a uroczysta gala połączona z wręczaniem nagród zwycięzcom – w czasie koncertu kameralnego 19 marca. Zainteresowanych szczegółami konkursu odsyłamy na stronę: www.filharmonia.kielce.pl, zakładka EDUKACJA, KONKURSY, a wszystkich, którym bliska jest muzyka kompozytorów polskich, zapraszamy na koncert z udziałem czworga wykonawców. Wybrane pieśni S. Moniuszki poznamy w interpretacji – Marzeny Trzebińskiej. Paulina Kruk natomiast wykona utwory Moniuszki, Chopina i Moszkowskiego w opracowaniu na flet i fortepian. Artystkom towarzyszyć będzie na fortepianie Aureliusz Mendera, muzyk współpracujący z Filharmonią. W programie koncertu zaplanowany jest również występ podopiecznych Aureliusza Mendery ze Szkoły Muzycznej w Końskich.

MARZENA TRZEBIŃSKA
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie mgr Marty Złotnickiej. Umiejętności doskonaliła, biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Udo Reinemanna, Stefano Patarino i Teresę Żylis-Gara. Zadebiutowała partią pierwszego sopranu w Magnificat BWV 243 J. S. Bacha na XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Występowała w koncercie Festiwalowe Debiuty na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Repertuar artystki obejmuje arie operowe i operetkowe, utwory muzyki sakralnej oraz pieśni. Jest również solistką zespołu Chmielnikers wykonującego muzykę klezmerską.


PAULINA KRUK
Kielczanka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi. Swoje umiejętności doskonaliła w Niemczech. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się pedagogiką – jest nauczycielem ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach oraz SM I st. im. O. Kolberga w Ruszkowicach.


AURELIUSZ MENDERA
Urodzony w Katowicach, tu również ukończył Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego. Edukację muzyczną kontynuował w krakowskiej Akademii Muzycznej. Z ziemią świętokrzyską związany od blisko trzydziestu lat. Jest nauczycielem PSM I st w Końskich i Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga w Ruszkowicach. Koncertuje w kraju, jest stałym współpracownikiem Filharmonii Świętokrzyskiej. W repertuarze posiada utwory zapomnianych polskich kompozytorów (F. Jaroński, L. Groppler, I. Krzyżanowski).



strona główna

Marzec 2019