18 grudnia 2020, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

JACEK ROGALA dyrygent

J. HAYDN Koncert na wiolonczelę i orkiestrę C-dur Hob. VIIB: 1
C. GOUNOD Symfonia nr.1 D-dur

Koncert wiolonczelowy C-dur Joseph Haydn napisał w 1765 r. i zadedykował jednemu z najlepszych ówczesnych wirtuozów – Josephowi Weiglowi. Kompozycję charakteryzują liczne trudności wykonawcze. Utwór przez długi czas uchodził za zaginiony. Niecałe sto lat później nuty odnaleziono w Pradze, gdzie zdecydowano się na jego prezentację w ramach słynnego festiwalu muzycznego Praska Wiosna. Koncert wykona w Kielcach Marcin Zdunik – zdobywca najwyższych nagród na prestiżowych festiwalach, doktor sztuk muzycznych. I Symfonia D-dur Charlesa Gounoda na nowo została odkryta w latach 50..ubiegłego wieku, ale wciąż rzadko grywana. Czteroczęściowy utwór zwraca uwagę pięknymi melodyjnymi i rytmicznymi częściami zewnętrznymi oraz tęsknymi, powolnymi częściami środkowymi. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

MARCIN ZDUNIK
Wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Partnerowały mu znakomite zespoły, m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestra Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia. Był wielokrotnie nagradzany, m.in.: na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, 2007 (I nagroda, Grand Prix oraz 9 innych nagród); na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową reprezentował Polskie Radio w Bratysławie, zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008, w 2009 otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura. Na koncie ma nagrania płyt – za debiutancką otrzymał Fryderyka 2010. Dokonał również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera, zaś wiedzę muzykologiczną zgłębiał na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie sam prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku, posiada również tytuł doktora sztuk muzycznych. Artysta gra na instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.