10 stycznia 2020, piątek, g.19.00, sala koncertowa

NIE TYLKO WALC…

KATARZYNA DONDALSKA sopran
TADEUSZ WICHEREK dyrygent

W programie utwory takich kompozytorów, jak J. Strauss, F. Lehár, H. Mancini, A. Sullivan, K. Dębski

Dużo muzyki filmowej – przede wszystkim przepiękne walce takich osobowości świata muzycznego, jak: Johann Strauss –syn, Franciszek Lehár, Henry Mancini, znane i lubiane piosenki (jak np. Mamma Mia czy Pieśń Heleny K. Dębskiego) oraz najpiękniejsze arie z operetek (m.in. Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka) – to nasze propozycje na karnawałowy wieczór. W tym ekscytującym programie wystąpi Katarzyna Dondalska, śpiewaczka należąca do grona najwybitniejszych wirtuozów sopranowej techniki koloraturowej we współczesnej wokalistyce. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi znakomity dyrygent Tadeusz Wicherek – artysta obecni pełni funkcję dyrektora Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej (znanej z telewizyjnego cyklu Z batutą i humorem) oraz Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu.
Upojna muzyka i gwiazdy z firmamentu operetki i dyrygentury – temu nie można się oprzeć!

KATARZYNA DONDALSKA
Naukę śpiewu rozpoczęła pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny w gdańskiej Akademii Muzycznej, a po roku studiów na Wydziałach Instrumentalnym i Wokalno-Aktorskim przeniosła się do Staatliche Hochschule für Musik Würzburg w Niemczech. Studia ukończyła, uzyskując dyplom instrumentalny (skrzypce) oraz wokalny z wyróżnieniem w klasie mistrzowskiej. Jest finalistką i laureatką konkursów wokalnych, m.in. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival, Koloratur- Gesangswettbewerb Sylvia Geszty w Luxemburgu. Posiada stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Do jej znaczących ról należą: Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie oraz Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Zerbinetta w Ariadnie na Naxos R. Straussa, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, tytułowa partia w operze Słowik I. Strawińskiego. Wszystkie te partie kreowała na scenach operowych świata: Grand Opera Houston, Welsh National Opera Cardiff, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Oprócz tego występowała na estradach: New York Avery Fisher Concert Hall, Washington John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Chicago Music Hall, John Bassett Theatre Toronto, Konzerthaus Stockholm, DR Koncerthuset Kopenhagen, Königin-Elisabeth-Saal Brüssel, Alte Oper Frankfurt, Philharmonie Berlin, Konzerthaus am Gendarmenmarkt Berlin i wielu innych. Współpracowała ze znakomitymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów (Vasily Petrenko, Dennis Russell Davies, Roberto i Daniele Abbado, Carlo Rizzi).

TADEUSZ WICHEREK
Dyrygent, kompozytor, producent muzyczny. Dyrektor Orkiestry Symfonicznej im K Namysłowskiego w Zamościu. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Rolfa Reutera i Helmuta Rilinga. Jest laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1986). Wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej, prowadząc Orkiestrę Symfoniczną tej uczelni oraz Zespoły Operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej, a także dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie obejmuje stanowisko dyrektora Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej (znanej z telewizyjnego cyklu Z batutą i humorem) oraz Orkiestry Symfonicznej K. Namysłowskiego w Zamościu, twórcą Festiwalu Kultury Włoskiej „Arte, Cultura, Musica e...”. Napisał muzykę do kilku sztuk teatralnych, zajmuje się również kompozycją i reżyserią. Występował w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał również płyty w Polsce, Niemczech i Finlandii.

Styczeń 2020