Wielbicieli musicali ucieszy na pewno wiadomość, że karnawał rozpoczniemy w Filharmonii Św. od koncertu poświęconego głównie temu właśnie gatunkowi muzyki. W programie – oprócz rzeczy stricte musicalowych – usłyszymy także piosenki z filmów (jak np. film animowany o zabawnych przygodach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin: Flintstonów i Rubblesów, które żyją w erze kamienia łupanego), arie z operetek (m.in. Barcelona z operetki Clivia), czy choćby tak znane piosenki-szlagiery, jak np. La Cumparsita. Zatem repertuar – od początku do końca – złożony z samych przebojów, w wykonaniu uznanych artystów: Magdaleny Spytek-Stankiewicz z Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Mieczysława Błaszczyka – solisty-aktora teatrów muzycznych i operowych w Polsce.



Magdalena SPYTEK-STANKIEWICZ
Naukę muzyki rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Ukończyła klasę akordeonu, a następnie śpiewu solowego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem) w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina i laureatką wielu konkursów wokalnych. W 2002 zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu rolą Jadwigi w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Jest solistką tego teatru, występuje w partiach operowych: Dorabella (Cosi fan tutte), II Dama (Czarodziejski flet), Cherubin (Wesele Figara), Olga (Eugeniusz Oniegin), Magdalena (Rigoletto), Suzuki (Madame Butterfly), Księżna (Suor Angelica), Fiodor (Borys Godunow), Aza (Manru). W roli Feneny w operze Nabucco Verdiego uczestniczyła w zagranicznych tournée Opery Śląskiej po Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii i Austrii. W czerwcu 2006 po raz pierwszy wystąpiła w tytułowej partii w operze Carmen Bizeta w spektaklu reżyserowanym przez Wiesława Ochmana. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach wokalnych prowadzonych przez Jadwigę Romańską i Teresę Żylis-Garę. Z wielkim zamiłowaniem wykonuje muzykę kameralną, oratoryjno-kantatową oraz operetkowo-musicalową. Od kilku lat pracuje jako pedagog w PSM w Gliwicach i Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncertuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i za granicą. Dokonała nagrań dla radia i telewizji.

MIECZYSŁAW BŁASZCZYK
Urodzony na Śląsku i z tym regionem związany na stałe. Jest absolwentem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a obecnie solistą-aktorem teatrów muzycznych i operowych w Polsce. Na stałe współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie i Operą Śląską w Bytomiu. Jest finalistą Konkursów Wokalnych im. Jana Kiepury w Krynicy (1988) i im. Roberta Stolza w Hamburgu (1997), uczestnikiem wielu festiwali muzycznych w kraju. Na potrzeby XIV Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” 2007 w Toruniu, dokonał adaptacji tekstowo-scenicznej opery historycznej L. Różyckiego Bolesław Śmiały.
Kreował wiele czołowych postaci w klasycznych operetkach F. Lehara, J. Offenbacha, E. Kálmána, J. Straussa i P. Abrahama, jak i w niezapomnianych musicalach L. Bernsteina (West Side Story – Operetka Śląska, Gliwice 1989 - polska prapremiera), F. Loewe, J. Kandera (Chicago – Teatr Muzyczny w Gliwicach, 2000 - polska prapremiera) czy R. Frimla (Król włóczęgów). W swoim repertuarze ma także jednoaktówkę Ż. Karasińskiej-Fluks Chłopak z Sosnowca będącą zbeletryzowaną biografią Jana Kiepury.
Występował na scenach Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii i Anglii. W swoim dorobku ma nagrania CD, DVD, a także audycje dla stacji radiowo- telewizyjnych. Jest autorem poezji, scenariuszy spektakli i koncertów, solistą koncertów symfonicznych, kameralnych, wykonawcą liryk wokalnych i pieśni włoskich, a także standardów muzyki rozrywkowej i filmowej. Prowadzi działalność pedagogiczną. Do najważniejszych osiągnięć na przestrzeni dekady zalicza: dyplom uznania za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno-aktorskiej na Scenach Teatrów Operetkowych, za całokształt pracy artystycznej i działalność na rzecz ZASP-u (2000), dyplom uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe(2001).

JERZY KOSEK
Należy do grona czołowych polskich dyrygentów. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury prof. Karola Stryji. Studia kontynuował w Berlinie w klasie prof. Olafa Kocha i w Wiedniu w klasie prof. Karla Ősterreichera i Vaclava Neumanna. Jest laureatem III Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1987, wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Budapeszcie w 1989, finalistą I Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Jerozolimie w 1995. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych i kameralnych w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Węgrzech, Ukrainie, Jugosławii, Wenezueli, Izraelu, Portugalii, Chinach, USA (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W swoim dorobku posiada 13 płyt, muzykę do filmów, muzykę dla radia i telewizji polskiej, izraelskiej, USA i jugosłowiańskiej. Był dyrygentem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Częstochowskiej i Olsztyńskiej, dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej i Rzeszowskiej. Zajmuje się także dydaktyką; jest na etacie profesora w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.